Trening personalny a choroby
23 czerwca 2022 Artykuł przeczytasz w 1 min 52 sek
Spis treści:
Trening personalny a choroby to dość często zadawane pytanie. Zastanawiasz się, czy odpowiedni trening może pomóc Ci przezwyciężyć chroniczny ból lub pomóc w walce z chorobą? Tak naprawdę nie ma na to jednej odpowiedzi. Najważniejsze jest jednak, aby dobrać odpowiedniego trenera personalnego, a przede wszystkim przed rozpoczęciem treningów zaznajomić go z dokumentacją medyczną.
Każda choroba jest inna – tak samo jak trening
Każdy człowiek jest inny, tak samo przebieg każdej choroby lub kontuzji może być różny. Dlatego istotne jest, aby nie zatajać żadnych faktów przed trenerem osobistym. Wykwalifikowany trener personalny będzie mógł odpowiednio ocenić sytuację dopiero wówczas, kiedy będzie miał przed sobą komplet informacji – od lekarza bądź fizjoterapeuty. Treningi muszą byś nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla organizmu ćwiczącego. Nie jest to możliwe w sytuacji, kiedy nie informujemy trenera o naszych chorobach lub dolegliwościach.
Które choroby dyskwalifikują z ćwiczeń
Nie zawsze stan zdrowia pozwala na trening nawet pod okiem fachowca. Wśród ogólnych przeciwskazań do treningu, możemy wymienić m.in.:
– zaawansowaną niewydolność nerek,
– niewydolność wątroby,
– niewydolność oddechową,
– cukrzycę z powikłaniami (np. gangrena)
– nieustabilizowane stany po udarze czy zawale,
– gorączka i przewlekłe przeziębienie,
– hemofilia i krwotoki.
Ponadto mogą występować tzw. symptomy czerwonych flag, czyli pierwsze objawy, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę przed podjęciem ćwiczeń.
Są to na przykład:
– tendencje do częstych infekcji, gorączki,
– nieadekwatny (do diety) spadek masek ciała,
– ostry ból w nocy lub podczas odpoczynku,
– skutki niedawnego urazu czy infekcji,
– komplikacje po leczeniu przeciwnowotworowym.
Dlatego najważniejsze jest dokładnie skonsultować nasze ćwiczenia z trenerem personalnym oraz przedstawić mu wszystkie niepokojące nas symptomy. Nie ma sensu zastanawiać się nad potencjalnymi możliwościami – lepiej skorzystać z indywidualnych konsultacji, na których możemy porozmawiać o wszystkich wątpliwościach. Ważne jest jednak, aby w razie występowania choroby, mieć naszykowaną stosowną dokumentację medyczną. Trener personalny nie może bowiem diagnozować klienta po objawach, ale opiera się o zaświadczenia i informacje poparte rzetelnymi badaniami lekarskimi.
Gorsze samopoczucie a rezygnacja z ćwiczeń
Jeżeli faktycznie źle się czujemy, a mamy zarezerwowane godziny spotkań, poinformujmy o tym trenera jak najszybciej. W przypadku np. przeziębienia, nie ma sensu przychodzić po przyjęciu dużej dawki leków. Taki trening nie sprzyja organizmowi, który powinien skoncentrować się na walce z chorobą. Dodatkowo możemy po prostu zarazić inne osoby. Podchodźmy więc do treningów konsekwentnie, ale i odpowiedzialnie. Mając na uwadze zdrowie nasze, ale i innych osób.
Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak – np. mamy wrażenie odnawiania się kontuzji, koniecznie o tym informujmy. Treningi personalne mają pomóc nam zbudować odpowiednią sprawność i zdrowie, jednocześnie nie są żadnym przymusem. Gdy mamy wątpliwości, czy wszystko idzie zgodnie z planem – rozmawiajmy. Rzetelna ocena sytuacji na pewno nam pomoże, a trener zawsze doceni szczerość i chętnie odpowie na wszelkie pytania.
Podsumowując, aby móc ocenić predyspozycje zdrowotne i możliwości podjęcia współpracy z trenerem personalnym w przypadku wystąpienia chorób, najlepiej najpierw umówić się na konsultacje. Podczas nich przedstawiamy swoją sytuację zdrowotną, podpartą wynikami badań lekarskich. Dzięki temu wspólnie trenerem personalnym możemy wypracować efektywne i bezpieczne ćwiczenia. Powodzenia!