Motywacja czy siła woli? Co pomoże nam w treningu?

15 lipca 2022 Artykuł przeczytasz w 1 min 18 sek

Motywacja czy siła woli? Co pomoże nam w treningu?

Pewnie nie raz słyszałeś, że najważniejsza w nastawieniu do ćwiczeń jest odpowiednia motywacja. Bez niej dosłownie ani rusz! Ogólnie od wielu lat „motywacja” stała się królową trendów i nieodłącznym elementem, który miał wyrokować w powodzeniu lub niepowodzeniu treningu. Jak tymczasem jest naprawdę? Otóż skupić powinniśmy się nie na niej, a na… sile woli. Może to być dla niektórych pewne zaskoczenie, ale poniżej wyjaśnię dlaczego.

Siła woli może pomóc Ci w zmianie

Siła woli w przeciwieństwie do motywacji nie jest zależna od danej chwili. Gorszy dzień, trudności w pracy czy w życiu prywatnym – to wszystko może mieć przełożenie na motywację… ale nie na Twoją siłę woli! Gdy masz więcej wolnego czasu – łatwiej pójść na trening, gdy masz mniej – często pojawiają się myśli o odpuszczeniu. Tak oto czynniki zewnętrzne w prosty sposób wpływają na motywację. Dlatego też nie da się wprowadzać długoterminowych zmian bazując na motywacji, gdyż ona zawsze spada. Ekscytacja, która pojawia się na początku nowego zadania, z czasem w naturalny sposób po prostu wygasa. Coraz trudniej jest się nam zebrać do działania.

Na początku budowania nawyków siła woli jest bardzo przydatna. Wspiera regularne praktyki i możesz na niej zawsze polegać. Siła woli to umiejętność, którą możesz trenować, ćwiczyć oraz powiększać. Zupełnie jak mięśnie. Co najważniejsze – czerp z niej w sposób wyważony, dzięki temu wykorzystasz ją w sposób optymalny i nie będzie ci groziło wypalenie.

Siła woli – zasób, o który trzeba dbać

Pamiętaj jednak, że siła woli nie jest zasobem niewyczerpywalnym. Bardziej porównałbym ją do baterii. Jeżeli w ciągu dnia będziesz korzystał z niej bez przerwy, bez doładowywania – szybko „padnie” i stanie się bezużyteczna. Do czego bowiem może się nam przydać wyładowana bateria? Jednak jeśli zadbasz o zasoby, będziesz mógł z niej czerpać naprawdę długo.

A na koniec 5 błędów, które osłabiają Twoją siłę woli:
1. Chcesz robić rzeczy zbyt trudne.
2. Twój cel jest zbyt duży.
3. Wierzysz, że zmiana musi być bolesna.
4. Czujesz zmęczenie na samą myśl o zmianie.
5. Chcesz wszystko na już!

Więcej przeczytasz na moim Instagramie.

Może ci się spodobać również

Umów się przez Booksy