Jak pokonać ból pleców po 30-stce pracując w biurze?

15 stycznia 2024 Artykuł przeczytasz w 3 min 42 sek

Jak pokonać ból pleców po 30-stce pracując w biurze?

Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, zapewne zastanawiasz się, jak pokonać ból pleców, który towarzyszy Ci po całym dniu. W dzisiejszym zabieganym świecie ból kręgosłupa stał się jednym z najczęstszych problemów, z jakim zgłaszają się do mnie klienci na treningi medyczne. Szczególnie jest on odczuwalny wśród młodych osób po 30-stce, które pochłonięte są prowadzeniem własnej firmy lub wykonują intensywną pracę biurową.

Dyskomfort w ciele, uciążliwe napięcie czy obniżona chęć do działania – to tylko jedne z nielicznych skutków ubocznych, z jakimi zmagają się osoby pracujące w biurze.

Prawdopodobnie, jeśli Twoja praca wymusza spędzanie długich godzin przy komputerze, problem dyskomfortu w ciele prędzej czy później dotknie i Ciebie. Dlatego w tym artykule omówię przyczyny powstawania bólu pleców oraz sposoby na jego zmniejszenie.

Skąd bierze się ból pleców? 

Ból pleców może mieć różne źródła, jednak często związany jest z siedzącym trybem życia oraz ograniczeniem codziennej aktywności fizycznej. Pracując wiele godzin przed ekranem laptopów, bardzo często w ogóle nie zwracamy uwagi na nasze ciało. Komu w trakcie pracy, kiedy jesteśmy mocno skupieni na realizacji ważnego zadania, przyszło do głowy zmieniać pozycję regularnie? No właśnie! 

Przeciążenie kręgosłupa wynikające z długotrwałego siedzenia i niewłaściwej postawy może prowadzić do dyskomfortu bólu. Z kolei zaniedbanie regularnego ruchu może skutkować osłabieniem mięśni, co dodatkowo nasila dolegliwości.

5 skutecznych wskazówek na ból pleców, jeśli wykonujesz pracę siedzącą

Pewnie zastanawiasz się w takim razie, czy jesteś skazany na ból, skoro praca wymusza na Tobie spędzanie długich godzin za biurkiem. Na szczęście nie!

Poprawa zdrowia pleców to proces. Jej kluczowym elementem jest wprowadzenie regularnej aktywności, która wzmacnia mięśnie, poprawia zakresy ruchu, postawę oraz wspiera ogólny stan Twojego ciała.

Przygotowałem dla Ciebie 5 praktycznych wskazówek, jak zadbać o zdrowie kręgosłupa i zminimalizować ból pleców, korzystając z wiedzy i doświadczenia pierwszego trenera medycznego Therapy w Słupsku.

1. Poznaj wroga: Długi czas siedzenia

Zmiana wykonywanej pracy jest niemalże niemożliwa dla wielu osób. Jednak to godziny spędzone przed monitorem komputera są czynnikiem sprzyjającym bólowi pleców. Zrozumienie, że długi czas siedzenia to wróg Twojego kręgosłupa to pierwszy krok w kierunku poprawy sytuacji. Swoje przyzwyczajenia i nawyki możesz zmienić znacznie łatwiej niż pracę! 

Jeśli więc zastanawiasz się, jak pokonać ból pleców, pamiętaj, że to, co robisz PO pracy, ma kluczowe znaczenie.

2. Podstawy: Siedzenie ma znaczenie

Dopasowanie Twojego stanowiska pracy może znacząco wpłynąć na redukcję bólu pleców. Dlatego zadbaj o odpowiednią wysokość krzesła, monitora i klawiatury, aby uniknąć niezdrowych pozycji ciała, które narażają Cię na długotrwałe przeciążenia poprzez przebywanie w statycznej pozycji.

Jest jednak ważniejsza rzecz niż drogie krzesło, regulowane biurko czy bieżnia biurowa…

3. Regularne przerwy: Twoja niepozorna dawka ruchu

Wprowadź do swojego dnia regularne przerwy ruchowe. Szybkie spacery, rozciąganie czy krótkie ćwiczenia mogą poprawić krążenie krwi, zmniejszyć napięcie mięśni i zapobiegać bólom pleców. Sprawią również, że czas wymuszonego siedzenia zmniejszy się nawet o kilkadziesiąt minut tygodniowo, czyli kilka godzin miesięcznie i to jeszcze w czasie pracy! Widzisz? Już z pozoru niewielka zmiana dziś w perspektywie czasu przyniesie spektakularne efekty.

4. Znajdź sojusznika: Trening medyczny

Ćwiczenia z bólem kręgosłupa na własną rękę mogą zwiększać ryzyko kontuzji oraz nasilać dolegliwości. Zanim rozpoczniesz jakikolwiek proces treningowy, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak trener medyczny czy fizjoterapeuta. Dzięki współpracy ze specjalistą dobierzesz ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i przyspieszysz bezpieczny powrót do pełnej sprawności.

Trening medyczny to indywidualnie dostosowane ćwiczenia, które nie tylko pomagają w łagodzeniu bólu pleców, ale także zapobiegają jego nawrotom. Znalezienie dobrego specjalisty w dziedzinie treningu medycznego w Słupsku może być kluczowym krokiem w powrocie do zdrowia dla Twoich mięśni i stawów.

Kliknij i sprawdź, jak wygląda trening medyczny: TRENING MEDYCZNY.

5. Pokonaj przeciwnika: Trening wzmacniający

Aktywności, które skupiają się na wzmocnieniu mięśni pleców, brzucha i innych rejonów ciała, mogą znacznie zwiększyć odporność Twojego kręgosłupa na tak długie siedzenie. Regularne ćwiczenia wzmacniające będą działać jak tarcza. Uchronią Cię przed bólem pleców, który uniemożliwia Ci dawanie z siebie 100% w swojej pracy, a często nawet obowiązkach domowych czy zabawie z dziećmi.

Przyszłość bez bólu pleców jest możliwa

Dla osób po 30-stce, zarówno tych prowadzących własny biznes, jak i pracujących w biurze, zatroszczenie się o zdrowie kręgosłupa to inwestycja w przyszłość.

Jeśli wdrożysz te 5 wskazówek w swoje życie, bezbólowe ciało przestanie być tylko odległym marzeniem. Pytanie „jak pozbyć się bólu pleców” już nie będzie Twoim zmartwieniem.

Pamiętaj, że to, co robisz na co dzień ma największe znaczenie w kontekście Twojego samopoczucia. A trening medyczny może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce z bólem pleców, dając Ci energię i komfort, których potrzebujesz w intensywnym życiu zawodowym. Zadbaj o siebie, świadomie pracując nad ergonomią biura, a przede wszystkim regularnie ćwicz i ciesz się wolnością od bólu pleców. Zdrowy kręgosłup to klucz do efektywności i satysfakcji w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Może ci się spodobać również

Umów się przez Booksy