Jak monitorować nawyki?

31 lipca 2022 Artykuł przeczytasz w 1 min 28 sek

Jak monitorować nawyki?

Dzisiaj garść porad, jak monitorować nawyki. Dobrze jest móc przyjrzeć się nawykom na przestrzeni całego miesiąca lub dłuższego okresu czasu. W tym celu warto wprowadzić ich odpowiedni monitoring. Nawyki możemy śledzić w formie, która nam lepiej odpowiada.

Monitorowanie nawyków analogowo

Dla osób, które wolą robić to w sposób analogowy, z kartką papieru i długopisem w ręce, przygotowaliśmy listę do pobrania. Kliknij przycisk poniżej i pobierz PDF. Podobne checklisty możesz znaleźć w różnego rodzaju planerach i kalendarzach. Coraz popularniejsze staje się także trakowanie wyrabiania nawyków, jako swoistych wyzwań. Na różnych grupach internetowych można znaleźć wiele osób, które wymieniają się doświadczeniami i pokazują swoją trackery. Pamiętaj, że nie warto się porównywać, chociaż pozytywna, wzajemna motywacja może wpłynąć na nas mobilizująco. Zawsze jednak pamiętajmy, że nie znamy całej sytuacji danej osoby, która monitoruje nawyki. Nawet w przypadku śledzenia danych samych założeń (na przykład chodzę 10.000 kroków dziennie), może się okazać, że nasze rezultaty będą się bardzo różnić. Dlatego rozważymy samodzielny monitoring, który będzie potrzebny dla naszych własnych analiz.

Jak monitorować nawyki na papierze?

Monitoring prowadzimy bardzo prosto – w tabelce wpisujemy wybrane nawyki (może być też tylko jeden miesięcznie) i w odpowiedniej kratce zaznaczamy, czy danego dnia udało się dany cel zrealizować. Jak widzisz lista jest uniwersalna, także sprawdzi się na każdy dzień tygodnia. Takie zestawienia możesz później analizować nie tylko w skali danego miesiąca, ale i na przykład całego półrocza. Na dole warto zanotować, co sprawiło, że np. w danym tygodniu odpuściłeś część zadań. Może była to choroba? Nagły wyjazd? Gorsze warunki pogodowe? Pamiętaj, że po kilku tygodniach możesz nie pamiętać, z jakich przyczyn powstały „dziury”, więc warto się wszystko zaznaczać.

Jeśli szukasz list w innym układzie graficznym, zerknij na popularne portale sprzedażowe pod hasłem „lista nawyków” lub „tracking nawyków”.

Jak monitorować nawyki w aplikacji

Dla tych, którzy nie rozstają się z telefonem istnieje możliwość skorzystania ze śledzenia nawyków w aplikacjach. Dla przykładu oto niektóre z nich:

  1. Daylio
  2. EZ Habit
  3. Fabuluos
  4. Google Calendar
  5. HabitHub
  6. Habitify
  7. Loop Habit Tracker
  8. Tangerine
  9. TickTick
  10. Timecap

Po kliknięciu w daną nazwę możesz zobaczyć ich szczegółowe omówienie. Różnią się zakresem możliwości, ale także ceną. Czy warto skorzystać z płatnej aplikacji do śledzenia nawyków? Ten dylemat pozostawiamy Tobie. Dla niektórych liczą się bowiem określone funkcjonalności, których nie osiągną w darmowych programach.

Może ci się spodobać również

Umów się przez Booksy