Czy krótki trening ma sens?

22 marca 2023 Artykuł przeczytasz w 1 min 17 sek

Czy krótki trening ma sens?

Chcesz się zapisać na trening personalny lub medyczny, ale nie wiesz czy podołasz? Bo przecież z pewnością nie raz usłyszałaś, że „w treningu nie ma czasu na zabawę” albo „tylko zmęczenie jest oznaką efektywnego treningu”. Myślisz, że to nie dla ciebie i odkładasz zapisanie się na… nigdy. Otóż te wszystkie frazesy nijak się mają do rzeczywistości.

Dzisiaj rozprawimy się z jednym z największych mitów – tym, że efektywny trening musi być długi.

Krótki trening ma wartość

Nie musisz spędzać długich godzin na siłowni i czuć ogromnego zmęczenia, aby ćwiczenia przyniosły rezultaty. Twój organizm podziękuje Ci nawet za krótki trening dla zdrowia, szczególnie jeśli do tej pory ruszasz się mało. Pierwsze treningi medyczne oraz personalne są układane pod twoje indywidualne możliwości. Żaden trener personalny nie będzie zmuszał nikogo do długich ćwiczeń, bo efekt byłby zgoła inny…

Skąd się więc wziął ten mit? Zapewne powstał w kręgach osób, które nie mają do czynienia z treningami personalnymi. Wydaje im się, że tylko odpowiednia długość ćwiczeń ma rację bytu, tymczasem badania wskazują coś zupełnie innego. I warto o tym pamiętać! Krótki trening ma wartość!

Mały trening – duży efekt

Zwracaj uwagę na swoje postępy. Nawet te małe kroczki. Po czasie zauważysz lepszą kondycję, mniejszą sztywność pleców czy więcej energii na co dzień. To właśnie te kroczki warto przekuć w nawyk i powoli wydłużać czas. Trener personalny będzie także koordynował cały proces, dzięki czemu doskonale wie, kiedy może zwiększyć liczbę przysłowiowych kroczków, zmieniając je na pełne, duże kroki.

Podobnie sytuacja wygląda w treningu medycznym. Czasami z uwagi na kontuzje i urazy należy spokojnie dawkować czas i liczbę wykonywanych ćwiczeń. Wyjdzie nam to na pewno na zdrowie!

Inne mity

W kolejnym wpisach poruszę jeszcze kwestię innych mitów, które krążą wokół treningów. Jak się okazuje jest ich całkiem sporo. Warto jednak zawsze zasięgnąć opinii u trenera personalnego, który nie raz spotkał się z różnymi historiami, a którego doświadczenie pokazuje, że prawda jest zupełnie inna. Jeśli chcesz poobalać razem ze mną mity – zapraszam na trening!

Może ci się spodobać również

Umów się przez Booksy