Co to jest nawyk i ile trwa jego zbudowanie?

25 sierpnia 2022 Artykuł przeczytasz w 1 min 36 sek

Co to jest nawyk i ile trwa jego zbudowanie?

Dziś porozmawiamy o tym, co to jest nawyk. Zapewne dzisiaj Cię zaskoczymy, czy wiesz, że znane 21 dni i „30-dniowe wyzwania” to mit? Według badań średni czas na zbudowanie nawyku to 66 dni (skrajne wyniki mieściły się w widełkach 18-254 dni). Jednak wszystko zależy od czynności, którą chcemy zautomatyzować. Zasada jest tutaj bardzo prosta:
Małe zmiany = szybsze efekty
Duże zmiany = wolniejsze efekty

Budowanie nawyku w praktyce

Jak wygląda to w praktyce? Zbudowanie nawyku 10 minut spaceru po pracy będzie łatwiejsze niż codzienne bieganie przez 1 godzinę zaraz po przebudzeniu. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim naturalnie wybieramy proste rozwiązania. Mózg stawia opór zmianom, lubi rutynę. Automatycznie wybiera łatwe rozwiązania, bo chce oszczędzać energię.

Każda zmiana czy podjęcie decyzji tę energię zużywa. Przypomnij sobie dzień, w którym masz sporo na głowie. Dużo trudniej jest podjąć jakieś dodatkowe działanie, prawda? Jaki z tego wniosek? Małe kroki mogą pomóc Ci w zmianie! Lepiej mało i często niż rzadko i dużo, co zawsze powtarzam. To nie jest sexy, ale działa! A skoro działa, to dlaczego się do tego nie stosować? Jednocześnie pamiętaj, że istotna jest siła woli, a ona nie zależy wcale od motywacji.

Jaki czas budowania nawyku jest optymalny


Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest, że jeśli uważasz, że budujesz nawyk już bardzo długo (powyżej 3 miesięcy) i nie widzisz żadnych postępów, warto się zastanowić, co takiego się zadziało i jak to naprawić. Może okazać się, że rozwiązania są bardzo proste i należy wyeliminować tylko pojedyncze składniki lub zmodyfikować swój cel. Może jest po prostu za duży? Zbyt rozbudowany? Może etapy, które sobie wyznaczyłeś, są trudne do pokonania „z marszu” i lepiej je rozbić na mniejsze?

Motywacja to nie to samo, co zmuszanie się do realizacji nieosiągalnych celów. Zbudowanie nawyków musi potrwać, ale jednocześnie ma być dla Ciebie przyjemnością, swoistym elementem rozwoju, a nie czymś na myśl o czym cierpnie skóra. Pamiętaj także, że każdy nawyk możesz dowolnie zmodyfikować. Nie oznacza to, że jesteś niekonsekwentny lub porzucasz swój cel. Wręcz odwrotnie – świadczy to o dojrzałości i gotowości na zmiany. Tak zwany słomiany zapał nie powinien być tutaj w ogóle uwzględniany.

Już wiesz, co to jest nawyk. Droga do celu może być bowiem czasochłonna i wyboista…. I co z tego? Najważniejsze, że podejmujesz próbę zbudowania nawyku, zwiększenia swojej sprawności, rozwinięcia siły woli. Jest to świetne zarówno na poziomie fizycznym, jak i dla samego rozwoju wewnętrznego. Praca z nawykami jest zawsze godna pochwały. Powodzenia!


P.S. A jeśli chcesz ze mną popracować nad sprawnością oraz zdrowymi nawykami, zapraszam do skorzystania z oferty!

Może ci się spodobać również

Umów się przez Booksy