Co pomaga wyrobić sobie nawyk do ćwiczeń?
29 sierpnia 2022 Artykuł przeczytasz w 2 min 14 sek
Nie raz pewnie zastanawiałeś się, co pomaga wyrobić sobie nawyk ćwiczeń. Dlaczego niektórym ludziom regularne wizyty na siłowni przychodzą bez problemu, a inni z trudem zbierają się, aby wyjść z domu. Dziś przedstawimy różne aspekty wyrabiania nawyków i pokażemy, na czym skupić swoją uwagę.Jeśli chodzi o regularne ćwiczenia, motywacja [link] jest jednym aspektem, ale zupełnie innym utrzymaniem motywacji. Chociaż jak wspominaliśmy motywacja jest ważna, tak naprawdę potrzebujesz wyrobić nawyk. Jest on bowiem wzorcem zachowań (wzorcem behawioralnym), który powtarzamy. Wzorce te zachodzą automatycznie – im częściej je wykonujesz, tym głębiej zakorzeniają się w twoim mózgu. Poniżej lista 5 elementów, które pomagają wyrobić sobie nawyk ćwiczeń.
1. Naucz się cierpliwości
Problem z ćwiczeniami i motywacją jest taki, że z reguły najlepiej motywujące są dla nas zadania, których efekt natychmiastowo widzimy. W przypadku ćwiczeń tak nie jest, co może rodzić frustrację. Dlatego niektórzy na przykład chętnie sprzątają, aby cieszyć się od razu z rezultatów. Inni podejmują kompulsywne decyzje, gdy tylko widzą, że przyniosą im od razu korzyść. W większości sytuacji potrzeba po prostu czasu. Im większą cierpliwością się wykażesz, tym zbierzesz lepsze owoce swojej pracy. Treningi cierpliwości, także w pozornie prostych sprawach dnia codziennego, świetnie przekładają się później na wyrabianie nawyków. Wyobraź sobie, że dzwonisz w ważnej sprawie do urzędu i nie możesz się dodzwonić przez kilkanaście minut. Kiedy się irytujesz? A co by się stało, gdybyś się nie zirytował? Na co przekłada się później Twoja niecierpliwość?
2. Małe kroki drogą do celu
Do upragnionego celu warto iść małymi krokami, aby nie zatracić siły woli. Chcesz wyznaczyć sobie nowe wyzwania? Pamiętaj, że nie muszą być one ogromne, a wręcz dobrze, aby nie były. Zwiększ picie wody o jedną szklankę dziennie, a nie o 10 szklanek dziennie. Kiedy uznasz, że jesteś gotowy – dołóż kolejną. Zobaczysz, jak szybko zbudujesz odpowiedni nawyk.
3. Śledź swoje postępy
Monitoruj swoje postępy nie po to, aby „się cisnąć”, ale aby zobaczyć sukcesy i porażki. Może coś trzeba skorygować, a jeśli tak, to co? Wyciąganie wniosków z własnych potknięć jest niezwykle cenne. Pozwala na szersze spojrzenie na całą sytuację i często uniknięcie ponownych błędów. Tak samo jest z sukcesami. Na pierwszy rzut oka może ich być nie widać. Co to jest 10 minut spaceru dziennie… ale miesięcznie jest już to 5 godzin. Te same pięć godzin, które wcześniej spędzałeś na krześle.
Wszystkie nawyki możesz śledzić w naszym trackingu nawyków.
4. Omawiaj nawyki z trenerem personalnym
Korzystając z pomocy trenera personalnego, nie bój się mówić mu o nawykach w zakresie ćwiczeń i stylu życia. Jemu również zależy na Twojej sprawności i osiągnięciu konkretnych założeń treningowych. Bez szczerych rozmów nie jest to możliwe, więc jeśli masz problem z regularnością ćwiczeń, brakuje Ci siły woli lub zwyczajnie nie wiesz od czego zacząć, po prostu porozmawiaj o swoich problemach. Czasami rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, ale bez Twojej proaktywnej postawy, nikt nie zgadnie jakie masz trudności.
5. Nie porównuj się do innych
Sąsiadka ćwiczy od niedawna, a już ma upragnioną figurę? Sąsiad pozbył się po dwóch spotkaniach bólu po kontuzji? Tymczasem uważasz, że ty jako jedyny stoisz w miejscu? Twój tracker śledzenia nawyków jest praktycznie pusty i nie wiesz, czemu wychodzi wszystkim poza Tobą? Kluczem jest nieporównywanie się do innych. Każdy ma inną sprawność, inny metabolizm, a także na co dzień żyje w innym środowisku. Niektórzy mogą spać w weekendy, inni mają dodatkową pracę. Jedni znajdą czas na codzienne bieganie, dla drugich jest to nieosiągalny szczyt marzeń. Jak długo będziemy się porównywać, tak długo nie wypracujemy nowych nawyków. Także pamiętaj – rób po prostu swoje! A w razie wątpliwości proś o pomoc życzliwe Ci osoby.
Może ci się spodobać również