Co osłabia Twoją siłę woli?

22 sierpnia 2022 Artykuł przeczytasz w 2 min 6 sek

Co osłabia Twoją siłę woli?

Słyszałeś o tym, że to jak myślimy wpływa na to co robimy? Możesz nie wierzyć w siłę przyciągania, ale nie trzeba dodawać, że nikt nie lubi porażek. Porażka jest zła i wpływa na nas demotywująco. Dlaczego tak jest? Porażka po prostu zmniejsza poczucie własnej skuteczności. Zarówno siła, jak i wytrzymałość są skorelowane z poczuciem własnej sprawczości. Ludzie, którzy wierzą, że nie są w stanie odnieść sukcesu, nie pracują z wystarczającą intensywnością i mają tendencję do porzucania swoich wysiłków, gdy tylko sytuacja staje się ciężka. W rezultacie wyniki ich ćwiczeń zdają się potwierdzać ich pierwotne przekonanie. Co zrobić, aby tak nie było?

Nawyki, które wzmacniają poczucie sprawczości

Jeśli wypracujemy odpowiednie nawyki, zauważymy, że z czasem spada liczba porażek i odnosimy drobne sukcesy. Już regularne wykonywanie sekwencji ćwiczeń czy chociażby pilnowanie odpowiedniej podaży wody, możemy odebrać za sukces. To umacnia nas w przekonaniu, że możemy osiągnąć jeszcze więcej. Jest takie powiedzenie, że nic nie udaje się tak dobrze, jak sukces. I coś w tym jest. Wzmacniając nawyki, jednocześnie wzmacniamy siłę woli. Sprawdźmy jednak, co osłabia Twoją siłę woli.

Co osłabia Twoją siłę woli


Chcesz robić rzeczy zbyt trudne!
Obecnie ruszasz się niewiele, ale nagle postanawiasz robić dziennie 15 tysięcy kroków. Wybierz coś, co pomoże Ci zbudować nowy nawyk, ale bez wysiłku. Na przykład codzienny spacer z pracy do domu.
Nieadekwatnie dobrane ćwiczenia – w tym za duże cele
Nie wszyscy chcą korzystać ze wskazówek profesjonalisty i trenują na własną rękę. Czasami może mieć to bardzo zły skutek pod postacią przeforsowania się lub nawet kontuzji. To sprawia, że na kolejne dni, tygodnie lub miesiące odkładamy ćwiczenia na bok. Organizm podświadomie broni się przed bólem, a siła woli zostaje mocno nadwyrężona.

Wierzysz, że zmiana musi być bolesna
Poza tym szkodzi nam negatywne podejście i brak wiary we własne możliwości. Niestety negatywne przekonania na temat własnej siły i wytrzymałości są bardziej oczywiste i akceptowalne dla większości ludzi. Odpowiednia praca z trenerem personalnym pomaga wzmocnić nie tylko ciało, ale i sprawność ducha. Umacnia w poczuciu własnej sprawczości.

Czujesz zmęczenie na samą myśl o zmianie
Zmęczenie – kiedy Twoje zasoby się wyczerpują – po prostu odpocznij. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Nadmierne zmęczenie eskaluje w ciągu dnia i sprawi, że tak naprawdę nie będziesz miał ochoty na zaangażowanie ani w ćwiczenia, ani w pracę nad nawykami. Wybierając cel wybierz taki, który będzie Cię wspomagał, a nie taki na którego myśl od razu odczuwasz zmęczenie.

Chcesz wszystko na już
Pisaliśmy już o tym, jak ważna jest cierpliwość. Nie da się osiągnąć wszystkiego na raz. Nikt po dobie ćwiczeń na fortepianie nie został drugim Chopinem. To zwyczajnie tak nie działa. Uświadom to sobie i daj sobie odpowiednio dużo czasu.


Siła woli to nie zmuszanie się

Pamiętaj, że siła woli nie polega na zmuszaniu się i ćwiczeniach bez ustanku. Dzięki odpowiednim wskazówkom od trenera personalnego, będziesz wiedział, jakie ćwiczenia oraz przez jaki czas powinieneś wykonywać. Wypracujesz odpowiednie nawyki, ale także omówisz wszelkie wątpliwości. Taka kompleksowość działań sprawia, że zdecydowana większość ćwiczących w naturalny sposób angażuje się w ćwiczenia. A to z kolei sprawia, że z czasem widzą własne postępy i sukcesy.

Teraz już wiesz, co osłabia Twoją siłę woli. Czy jest coś lepszego, aby umocnić jednocześnie siłę woli niż wypracowanie przekonania o możności zmiany własnych nawyków i pokonywania kolejnych barier?

Może ci się spodobać również

Umów się przez Booksy