6 wskazówek bezpiecznego trenowania latem

30 czerwca 2022 Artykuł przeczytasz w 2 min 7 sek

6 wskazówek bezpiecznego trenowania latem

Piękny słoneczny dzień to najlepsza motywacja do wyjścia na zewnątrz i ćwiczeń, ale letnie upały oraz treningi mogą być ryzykowną kombinacją. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z 6 wskazówkami na bezpieczne ćwiczenia latem. Nawet jeżeli jeszcze nie korzystasz z pomocy trenera personalnego, warto w swoim życiu wdrożyć chociażby „trochę” ruchu.

1. Bezpieczne trenowanie latem? Nie forsuj się

Miej świadomość, kiedy odpocząć, zwłaszcza jeśli podróżujesz do gorących i wilgotnych klimatów, do których nie jesteś przyzwyczajony. Treningi podczas urlopu są kuszące, jednak pamiętaj, że zmiana środowiska na inne sprawia, że organizm potrzebuje czasu na aklimatyzację. Jeżeli nie jesteś w stanie ćwiczyć z taką częstotliwością i intensywnością, jak normalnie – zrozum, że nie ma w tym nic dziwnego.

Podobnie w przypadku wystąpienia fali upałów, która zdarza się coraz częściej w naszym kraju. W gorący dzień organizm reaguje zupełnie inaczej i nawet krótki spacer może być męczący. Pozwól organizmowi przystosować się do upałów. Dopiero stopniowo zwiększaj tempo i długość treningu.

2. Pamiętaj o lekach, jeżeli je zażywasz

Pisaliśmy już na Movery o chorobach, które wykluczają z treningu. Jeżeli jednak trenujesz, a jednocześnie przyjmujesz leki na receptę, zapytaj swojego lekarza, czy musisz podjąć dodatkowe środki ostrożności. Niekiedy przy upałach jest to niezwykle ważne, aby zmienić tymczasowo leczenie lub zakres ćwiczeń.

3. Unikaj najgorętszej części dnia

Ćwicz o poranku albo wieczorem, jeżeli nie korzystasz z chłodnych lub klimatyzowanych pomieszczeń. W upalne południe najlepiej odpuścić sobie ćwiczenia. Niestety, w internecie często możemy spotkać opinie, że gorące promienie słoneczne pomagają dodatkowo się wypocić i zgubić wagę. Nic bardziej mylnego. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj ze swoim trenerem personalnym, co i kiedy wykonywać.

4. Nawadniaj się

Niby oczywiste, ale niekoniecznie. Na profilu na Instagramie stale wspominamy o wyrabianiu nawyków regularnego picia wody. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ale systematycznością można wiele osiągnąć. Natomiast picie zbyt dużej ilości wody, zwane przewodnieniem, może prowadzić do hiponatremii (niskiego stężenia sodu we krwi). Ważne, aby pić regularnie, zwłaszcza, kiedy odczuwasz pragnienie.

Pamiętaj, że w wilgotnym i upalnym środowisku pot „przykleja się” do skóry; nie odparowuje tak szybko, co może powodować jeszcze wyższą temperaturę ciała. W efekcie wcale nie tak trudno o udar cieplny. Oprócz regularnego nawadniania, pamiętaj o jedzeniu. Zdrowe przekąski? Jak najbardziej. Owoce i warzywa pomogą uzupełnić utratę cennych elektrolitów.

5. Nie dopuść do złego samopoczucia

Nasz organizm potrafi wysyłać szybko symptomy ostrzegawcze. Niestety dość często je ignorujemy. W przypadku treningu latem może mieć to tragiczne skutki. Kiedy absolutnie powinieneś odpuścić? Na pewno, gdy czujesz zawroty głowy, słabość, skurcze mięśni czy ból głowy. Wśród innych znaków ostrzegawczych należy mieć na uwadze szybkie lub nierówne bicie serca, nudności czy blednięcie skóry. Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby skończyć ćwiczenia za wszelką cenę, ale by trenować mądrze i bezpiecznie. Niekiedy odpuszczenie nie jest żadnym wstydem.

6. Noś jasną, lekką odzież

Nie musisz mieć firmowych ubrań, aby rozpocząć ćwiczenia. Ważne, abyś czuł się w nich komfortowo i wygodnie. Zwłaszcza latem należy jednak unikać ciemnych tkanin, jeżeli ćwiczymy na świeżym powietrzu. Ciemne kolory pochłaniają ciepło, więc jednocześnie będziesz czuł się mocniej nagrzany. Wybieraj przewiewne, wygodne ubiory.

A jeśli uznasz, że to właśnie latem chcesz rozpocząć swoją przygodę ze zwiększaniem sprawności – śmiało umawiaj się na konsultacje i wskakuj na wybrane treningi personalne. Każda pora roku jest dobra do ćwiczeń, wystarczy tylko wykonać pierwszy krok i trzymać się zaleceń trenera. Bezpieczne trenowanie latem nie jest niczym trudnym.

Może ci się spodobać również

Umów się przez Booksy